Здоров’я хребта: Нескладний тест на еластичність і пружність зв’язок
Здоров’я хребта багато в чому залежить від витривалості м’язово-зв’язкового апарату або, іншими словами, м’язово-зв’язкового корсета. Чим міцніше і витривалішими м’язи і зв’язки, тим менше навантаження приймають на себе диски і суглоби.
М’язи хребта, або глибокі м’язи спини, грають головну роль в підтримці тіла в вертикальному положенні і іменуються разгибателями. М’язи черевного преса, інакше м’язи живота, – згиначі хребта. Коли вони працюють дружно, гармонійно – ви не відчуваєте ніякого дискомфорту.
Про важливість м’язів і зв’язок хребта
Уявімо собі два суміжні хребці. Вони з’єднані в єдину систему диском, суглобами, м’язами і зв’язками. Диск за рахунок еластичності свого ядра прагне відштовхнути хребці один від одного, а зв’язки і м’язи, протидіючи зусиллям диска, намагаються зблизити хребці. Подібна динамічна система надзвичайно плідна і в інших областях людської життєдіяльності. Щось схоже намагаються створити політики, називаючи це «системою стримувань і противаг».
Здоров’я хребта багато в чому залежить від витривалості м’язово-зв’язкового апарату або, іншими словами, м’язово-зв’язкового корсета. Чим міцніше і витривалішими м’язи і зв’язки, тим менше навантаження приймають на себе диски і суглоби.
Еластичність, пружність зв’язок дорослої людини відносно постійна. М’якше, податливі зв’язки можна зробити на якийсь час шляхом тренувань. А жорсткіше їх робить тільки хвороба. Людині доводиться задовольнятися такими зв’язками, якими його наділила природа.
Ось виступає на арені цирку артистка з номером «жінка-змія». Згортається клубком, демонструє небачені вигини тіла … Глядачі ахають. Деякі, напевно, навіть заздрять. І дарма. Заздрити тут абсолютно нічому. Просто у артистки цього жанру надмірно м’які зв’язки (правильніше зв’язки, що володіють такою аномалією, називати «довгими», тому що вони мають запас довжини.
Але, думається, термін «м’які зв’язки» зручніше. «Жінка-змія» може захоплювати відвідувачів цирку, але життя у неї нелегка. Через занадто м’яких зв’язок вона схильна до звичних вивихів. До того ж у неї набагато раніше, ніж у інших людей, з’являться болю в спині. Але допомогти їй можна, повірте нам.
Той, хто цікавий, може самостійно провести нескладний тест, маючи на увазі, що зв’язки всього організму, де б вони не знаходилися, мають схожі властивості.
мал. 1
Спробуйте, як це показано на мал. 1, максимально наблизити великий палець зігнутою кисті до долонної поверхні передпліччя. При нормальних зв’язках відстань між пальцем і передпліччям у дорослої людини має становити 7-10 см. Якщо ж палець торкнеться або майже торкнеться передпліччя, то у вас, на жаль, занадто м’які зв’язки. І тут вже нічого не поробиш. Просто даючи навантаження хребту вам слід дозувати її пам’ятаючи про м’якість своїх зв’язок.
Інша справа – м’язи. Їх можна і треба зміцнювати, а якщо у вас до того ж м’які зв’язки, то це просто необхідно. При порушенні гармонії в активних зусиллях згиначів і розгиначів не досягається найбільш вигідна для конкретного дії конфігурація хребетного стовпа. Це робить його чутливим при виконанні навіть самої звичайної роботи.
Навпаки, коли м’язово-зв’язковий корсет працює як належить, хребетний стовп, немов якась вигнута еластична колона, міцно стоїть, спираючись на м’язи хребта і дві камери, черевну і грудну . Поперемінне скорочення діафрагми, міжреберних м’язів, м’язів черевного преса підвищує тиск то в черевній порожнині, то в грудній клітці. Згадайте, як напружуються м’язи черевного преса і грудної клітини під час підняття важких предметів.
Добре функціонуючі глибокі м’язи спини і камери з постійно мінливих тиском здатні створити і зберегти найбільш оптимальну форму хребет а при здійсненні будь-яких дій, рухів. Не бійтеся рухатися, тільки навчитеся робити це правильно. Хребет створений для руху. Не даючи йому такої можливості, ви самі себе обманюєте.
А якщо все-таки заболить, заниє, заскрипить, скорчившись – не лайте, схопившись за поперек, свій хребет. Він не винен. Винні деякі фактори і причини, виявити і усунути які здатний фахівець. Відправляйтеся до лікаря. Найкраще – до вертебролога Ми впевнені, що він вам допоможе.
Автор Андрій Вікторович Долженков, «Здоров’я вашого хребта»