Абрахам Маслоу: «Брак краси може викликати хворобу»

Абрахам Маслоу: «Брак краси може викликати хворобу»

Навіть найдосконаліші люди, опинившись у несприятливих обставинах, часто ведуть себе не кращим чином. Один із засновників гуманістичної психології – про те, як позбутися від хворобливого самоконтролю, перестати залежати від чужих думок і навчитися здоровому вислову накопиченої агресії.
1. Згадую старий підручник з аномальної психології, яким користувався, будучи студентом. Це була жахлива книга, але в ній був чудовий фронтиспис. На нижній половині картинки були зображені немовлята – рожеві, захоплені, невинні, велелюбні. А зверху були показані пасажири у вагоні метро – похмурі, сірі, похмурі, роздратовані. Підпис свідчив: «Що трапилося?». Саме про це я і веду мову .

2. Життя можна розглядати як процес послідовних виборів. У кожній точці є вибір прогресивний і є регресивний. Можна рушити в бік захисту, безпеки, боязні; але по інший бік є вибір, що веде до особистісного зростання. Зробити протягом дня дюжину таких виборів замість виборів, продиктованих страхом, – значить зробити стільки ж кроків у напрямку самоактуалізації. Вона передбачає здійснення численних виборів: збрехати або бути чесним, вкрасти або не вкрасти в кожному конкретному випадку, причому кожен раз повинен бути зроблений вибір, що веде до зростання. Це і є рух до самоактуалізації.
3. Брак краси може викликати хворобу. Люди, естетично дуже чутливі, випробовують в потворному оточенні депресію і дискомфорт. Таке оточення може впливати на менструації, викликати головний біль тощо … Життя в іншому оточенні зі кепськими людьми – це патогенний фактор. Якщо ж ви віддасте перевагу проводити час з красивими і гідними людьми, то виявите, що відчуваєте себе краще і розвиненіші.

4. Проблема зла, або психопатологічної поведінки, пороку, насильства , заздрості, жадібності, експлуатації, ліні, розпусти, злості повинна розглядатись та вирішуватись усвідомлено. «Найкоротший і найвірніший шлях до розпачу і капітуляції – це віра в те, що десь існує такий порядок речей, при якому неможливі конфлікти, боротьба за виживання, дурість, жадібність, особиста заздрість».

5. Коли я бачу повну відсутність агресивності , то підозрюю дію витіснення, придушення або самоконтролю. Я вважаю, що жорстоке поводження є характеристикою агресії, типовою для нерозвинених, невротичних людей, але з переходом до особистої зрілості і свободи характер цієї агресії змінюється в бік справедливого обурення, в сторону здорового самоствердження, опору експлуатації та домінування, прагнення до справедливості. .. Я також вважаю, що словесне вираження агресії знижує ймовірність власне агресивної поведінки.

6. Ми повинні довіряти нашій здатності імпровізувати , коли в майбутньому доведеться зіткнутися з чимось новим. Довіра передбачає впевненість в собі, мужність, відсутність страху перед світом … Пологи, сечовипускання, дефекація, засинання, лежання на поверхні води, самовіддача в сексі – у всіх цих випадках напруга, намагання, контроль повинні поступитися місцем вільній, розслабленій довірі до подій , що йде своєю чергою. Це означає також: менше критики і редагування, менше оцінок, відбору, відмов, менше суджень і зважувань, менше розчленування і аналізу досвіду. Така самозабуття – один із шляхів до знаходження своєї справжньої ідентичності, свого реального «Я», своєї автентичної, глибинної природи.
7. Людина дізнається, що слід робити з світом . Затихнути, щоб можна було почути його голос; будучи сприйнятливим, не втручатися,не вимагати, і дозволяти подіям йти своєю чергою.

8. Один з необхідних методів пошуку ідентичності, свого «Я», спонтанності і природності полягає в тому, щоб закрити очі, прибрати шум, відмести всі думки і справи. Метод тут полягає просто в тому, щоб чекати – чути, що випадково приходить на розум. Це те, що Фрейд називав вільними асоціаціями, вільно плаваючою увагою … Якщо ви досягаєте успіху в цьому зусиллі, то забуваєте про зовнішній світ і його шуми і починаєте чути ті слабкі тонкі голоси зсередини, сигнали, що виходять з вашої біологічної природи – не тільки з того, що є загальним для людського роду, але також і з вашої власної унікальності.

9. Ви можете навчитися вибирати. Поставте перед собою дві чарки вина – дешевого і дорого, і розберіться, яке вам більше подобається. Розберіться, чи можете ви з закритими очима розрізнити дві марки сигарет. Якщо ви не можете вказати відмінність, значить, її немає.

10. Ми можемо бачити тільки те, чим самі є. Але ми повинні також додати до цього, що, в свою чергу, те, що ми бачимо, сприяє нашому перетворенню в те, чим воно є і чим є ми … Особистість і середовище роблять один одного схожими. Ці уявлення застосовані і до відносин між людьми, сприяючи розумінню того, як люди допомагають формуванню один одного.

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!