«Думка ставить хворого на ноги» – італійський нейробіолог Джакомо Різолатті

«Думка ставить хворого на ноги» – італійський нейробіолог Джакомо Різолатті

 

Вчений, який відкрив людству таємницю дзеркальних нейронів, розповів, як поліпшити взаєморозуміння між людьми, а також про нові підходи до лікування інсульту та аутизму.

Дослід зі склянкою води.

– Дивіться: я беру в руку склянку води, – несподівано починає наше інтерв’ю професор Різолатті. – Ви розумієте, що я взяв стакан, так? Але зовсім не тому, що встигли згадати всі закони фізики і проаналізувати: мовляв, є сила земного тяжіння, я протидію їй і т.п. Розуміння моєї дії народжується у вас миттєво завдяки дзеркальним нейронам – особливим клітинам нашого мозку, які автоматично, підсвідомо розпізнають дію, яку ми бачимо. Скажу більше: якби зараз можна було сканувати ваш мозок, то ми б помітили, що при вигляді моєї дії у вас активувалися ті ж самі нейрони, як якщо б ви самі взяли в руку склянку.

У байдужих людей не вистачає нейронів?

– Але ж всі люди різні: є дуже чуйні, чутливі. А є черстві і байдужі, яких, здається, нічим не проймеш. Їх, напевно, природа обділила емоційними дзеркальними нейронами?

– Навряд чи. Мозок не такий простий. Крім дзеркальних нейронів, безумовно, працює наша свідомість, воля – з їх допомогою можна частково гасити ті почуття і емоції, які з’являються з-за дії дзеркальних нейронів.

А ще більшу роль відіграють соціальні норми, прийняті в суспільстві. Якщо суспільство підтримує ідеологію егоїзму, індивідуалізму: дбає в першу чергу про себе, своє здоров’я, матеріальне багатство, – то вам доводиться бути егоїстичними, оскільки вважається, що саме це приведе до успіху. В такому випадку роль вашої системи дзеркальних нейронів знижується вольовим зусиллям, вихованням, звичною поведінкою.

Мотивація має дуже велике значення. До речі, в багатьох релігіях є принцип: люби інших, як ти любиш себе. Не варто думати, що такий принцип походить від бога – насправді це природне правило, яке відображає біологічне пристрій людини і заснований на роботі дзеркальних нейронів. Якщо ти не любиш людей, то жити в суспільстві буде дуже важко. Тим часом в західних суспільствах, особливо в останні століття, був період строго індивідуалістичного підходу.

«Не ображайтеся на чоловіків»

– Якщо все-таки говорити про відмінності в пристрої мозку, то помічено, що у жінок дзеркальних нейронів в емоційній системі більше, ніж у чоловіків, веде далі професор. – Цим пояснюється більш висока здатність жінок до розуміння і співчуття. Були експерименти, коли добровольцям обох статей показували когось в стані болю, страждання – жіночий мозок реагував набагато сильніше, ніж чоловічий. Так склалося в результаті еволюції: природі важливо, щоб саме мати, яка проводить найбільше часу з дитиною, була емоційно відкрита, співпереживала, раділа і тим самим по дзеркальному принципу допомагала розвивати емоції малюкові.

– Виходить, безглуздо звинувачувати чоловіків в тому, що вони бездушні, і ображатися на них?

– Так, ображатися на нас не треба. Це природа. До речі, є ще один цікавий експеримент, який показує відмінність між чоловіками і жінками. Організовується гра: скажімо, я граю з вами проти когось третього, а потім ви починаєте навмисне грати проти мене, хитрувати. В цьому випадку я, чоловік, почну страшно сердитися, в той час як жінка вважає таку поведінку безневинним жартом. Тобто жінка більше схильна прощати, ставитися до багатьох речей легше в кінцевому підсумку. А чоловік сприймає ту ж зраду, скажімо, набагато серйозніше.

ЯК ДУМКА СТАВИТЬ ХВОРИХ НА НОГИ?

Відомо, що моторні дзеркальні нейрони змушують нас подумки відтворювати ту саму дію, якe ми бачимо – якщо його здійснює інша людина, в тому числі на екрані телевізора або комп’ютера. Так, наприклад, відмічено: коли люди дивляться поєдинок боксерів, у них напружуються м’язи, і навіть можуть стискатися кулаки. Це типовий нейроефект, і на ньому заснована нова технологія відновлення після інсульту, хвороби Альцгеймера та інших захворювань, при яких людина забуває рухи.

Суть ось у чому: якщо у пацієнта нейрони не остаточно «розбиті», а порушена їхня робота, то використовуючи зоровий поштовх – показуючи необхідну дію при певних умовах – можна активізувати нервові клітини, змусити їх «відбивати» рухи і знову почати працювати, як потрібно . Такий метод називається «терапія дії і спостереження», в експериментах вона дає значне поліпшення при реабілітації хворих після інсульту.

Але найдивовижніший результат виявився, коли цю терапію спробували застосувати для відновлення людей після серйозних травм, аварій – коли людині накладають гіпс, а потім йому фактично заново потрібно вчитися ходити. Зазвичай в таких випадках довго зберігається хвороблива хода, пацієнт кульгає і т.д. Якщо традиційно навчати і тренувати, це займає чимало часу. У той же час, якщо показати спеціально створений фільм з відповідними рухами, то в мозку постраждалих активуються необхідні рухові нейрони, і люди починають нормально ходити буквально за кілька днів. Навіть для нас, науковців, це виглядає як диво.

ЦЕ ПРИГОДИТЬСЯ

Як підняти настрій собі та іншим?

– Пане професоре, якщо ми підсвідомо сприймаємо емоції інших людей, то, виходить, при перегляді фільмів жахів або трагічних репортажів по телевізору ми автоматично отримуємо ті ж емоції? Скажімо, засмучуємося, і починає вироблятися гормон стресу кортизол, який порушує нам сон, пам’ять, роботу щитовидної залози і т.д.?

– Так, автоматично так відбувається. Навіть якщо ви будете намагатися заспокоїтися, контролювати себе – це може лише трохи послабити реакцію, але не позбавить від неї.

– Але, з іншого боку, напевно, можна використовувати той же принцип роботи дзеркальних нейронів, щоб підняти настрій?

– Ви маєте рацію. Якщо ви спілкуєтеся з позитивною, життєрадісною людиною або дивитися фільм з таким героєм, то в вашому мозку виникають такі ж емоції. А якщо ви самі хочете підняти настрій комусь, то вищі шанси зробити це не з трагічно-співчуваючим виразом обличчя, а з доброзичливою легкою посмішкою!

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!