Психосоматика: які хвороби ми вигадуємо

Психосоматика: які хвороби ми вигадуємо

Всім знайомі ці реакції тіла: комок в горлі перед публічним виступом, рум’янець при незручності, сльози під час перегляду сентиментальних сцен в кіно. Але що робити, якщо розум, поза нашою волею, викликає більш серйозні симптоми – від хронічної втоми, мігрені і постійних болів до справжніх нападів і паралічу?

САМОНАВІЮВАННЯ

У 1997 році Всесвітня організація охорони здоров’я провела дослідження, яке показало, що 20% людей знаходили у себе як мінімум шість пояснень з наукової медичної точки зору симптомів. Медики розрізняють два види подібних порушень: соматизація і соматизований розлад.

Соматизація  – коли у людини проявляються фізичні симптоми у відповідь на стрес або емоції. Після важкого робочого дня у нас болить голова. У мене, наприклад, голова паморочиться, коли я хвилююся. У інших хвилювання викликає почастішання серцебиття », – пише О’Салліван.

Соматизований розлад  – коли симптоми заважають вам вести нормальний спосіб життя.

Автор книги описує кілька випадків з практики:

У пацієнта паралізувало праву сторону тіла після того, як він виявив справа на голові гулю і вирішив, що у нього рак.

Молода жінка осліпла на ніч, хоча ніяких пошкоджень очного нерва у неї виявлено не було.

Причиною виникнення симптомів у них була не хвороба, а спроба підсвідомості тримати людину в безпеці від емоційного розладу.

КРАЩЕ ХВОРІТИ, НІЖ ВИЗНАТИ ПРОБЛЕМУ

Так що ж викликає подібні типи фізичної реакції? «Часто немає однієї причини, це накопичення дрібниць, які змушують вас відчувати себе в пастці і яких ви не можете уникнути. Іноді хвороба – кращий спосіб пояснити невдачі: розпад шлюбу або труднощі на роботі.

Хвороба як би дає привід не стикатися з цими соціальними труднощами. Я зустрічала людей, чия печаль була настільки глибокою, що вони не могли винести її. Тому на її місці з’являлася фізичний біль », – пише невропатолог.

 РЕФЛЕКСИ НЕ БРЕШУТЬ

Причина більш серйозних симптомів – псевдоприпадки і псевдопараліч, як правило, криється в тому, що пацієнт переніс серйозну травму – сексуальне насильство або смерть близької людини. Зрозуміти, реальна це хвороба або вигадана, складно. Зробити це можуть тільки неврологи.

«Якщо пацієнт скаржиться на слабкість в ногах, потрібно перевірити рефлекси. У тих, хто насправді здоровий, вони в нормі. Рефлекси не підвладні підсвідомості. Це допомагає оцінити, що відбувається насправді », – пише О’Салліван.

Щоб проілюструвати, наскільки геніально, але в кінцевому рахунку обмежена підсвідомість, вона продовжує розповідь про людину з «пухлиною мозку» з прикладу вище: «Якщо параліч дійсно був пов’язаний з шишкою на голові справа, яку виявив пацієнт, паралізувало б ліву сторону тіла, за яку відповідає права півкуля. Але пацієнт цей факт упустив. Хвороба проявляється як хвороба, яку людина може собі уявити в силу своїх знань про неї. Підсвідомість помилково видає не ті ознаки, тому що пацієнт не знає, якими вони повинні бути ».

Я ЗДОРОВИЙ? СКАЖІТЬ, ЩО ЦЕ НЕ ТАК!

Коли пацієнти чують від лікарів, що вони здорові, а причина їх симптомів психологічна, дорікають лікарям в обмані і відмовляються від консультації психіатра або психолога. Найчастіше після вердикту лікаря псевдосимптоми починають «переміщатися» по всьому тілу. Таке явище відоме як «ефект хамелеона» – як тільки один діагноз виключається, скарга зникає, але проявляються нові недуги. Це ще одна форма заперечення проблеми.

ЖІНКИ СЛАБШІ

Більше 70% пацієнтів з  хронічною втомою – жінки. Жіноча психіка більш рухлива, вони більш уразливі. Слабка стать важко переносить стреси і травми, такі як сексуальне насильство. Жінки можуть потрапити в психологічну пастку, живучи, наприклад, в нещасливому шлюбі. Чоловіки страждають інакше – приймають наркотики або алкоголь, б’ються, в той час як жінки звертають біль всередину.

І нехай пацієнти не завжди готові визнати, що їхня хвороба – міфічна, це краще, ніж всерйоз страждати від важкої хвороби. У вас завжди є можливість видужати.

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!