Ваші думки – найкращі ліки, і ось чому

Ваші думки – найкращі ліки, і ось чому

 

Розум впливає на наш психологічний стан багатьма способами – від стресу до сексуального збудження. Тому припущення про те, що він впливає і на здоров’я тіла, здається очевидним. І тим не менше суперечки на цю тему не вщухають: прихильники альтернативної медицини говорять про чудесні зцілення за допомогою думки, тоді як багато вчених і медики суворо наукових поглядів вважають, що будь-яке представлення про цілющу силу думок – вже само по собі омана.

Секрет пустушки
Якщо говорити про наукову сторону питання, то у нашої психологічної «швидкої допомоги» є принаймні один достовірно описаний прояв – «ефект плацебо». Втім, цей термін може вводити в оману, тому що у нього є різні значення.

Іноді його використовують для опису когось, хто відчув себе краще після отримання «пустушки» замість справжніх ліків. Звичайно, він включає в себе і тих, хто одужав би і без плацебо. Але дослідники вважають, що плацебо може виробляти специфічний, вимірний ефект на тіло і мозок.

Нейрофізіолог Фабріціо Бенедетті, один з піонерів досліджень з використанням плацебо, вважає, що слід говорити не про один ефект плацебо, а про декілька. Так, болезаспокійливі плацебо вивільняють натуральні речовини, що знижують біль, – ендорфіни. Пацієнти з хворобою Паркінсона реагують на плацебо припливом дофаміну. Якщо альпініст, перебуваючи на великій висоті, вдихне «обманного» кисню, це знизить рівень  простагландину (він розширює судини і, серед іншого, відповідає за симптоми, пов’язані з висотною хворобою).

Чому плацебо працює?
Жоден з цих біологічних ефектів не викликається самими таблетками плацебо, які за визначенням бездіяльні. Вони виникають завдяки нашій вірі в дієвість ліків. Механізм дії психологічної відповіді не до кінця зрозумілий. Очевидно, він включає в себе очікування, що нам стане краще.

Інший елемент – створення умов. Якщо ми асоціюємо певне лікування – скажімо, прийом таблетки – з певною біологічною відповіддю, ми відчуваємо цю відповідь, коли ми приймаємо схожу таблетку в майбутньому, навіть якщо це таблетка плацебо. Це впливає на наші психологічні функції, такі як рівень гормонів і реакції імунітету, і працює незалежно від наших свідомих переконань.

Нам ще належить відповісти на багато питань про психологічний механізм плацебо. Наприклад, чому так звані «чесні» плацебо – коли людина знає, що приймає пустушки – також працюють. Дослідження в цьому напрямку тільки почалися.

Вчені також намагаються уточнити, на які стани поширюється дія плацебо (зараз механізм з’ясовано для болю, депресії і хвороби Паркінсона) і що сильніше впливає на сприйнятливість до нього – генетичні фактори або особистісні особливості. І звичайно, далі постає питання: як можна досягти максимального ефекту від плацебо і використовувати його в повсякденній медичній практиці.

Джерело

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!