Все під контролем: на що ми можемо вплинути, а на що – ні

Все під контролем: на що ми можемо вплинути, а на що – ні

Ми вважаємо, що виграли в лотерею, тому що здатні вгадувати правильні числа. Ми віримо, що якщо натиснемо на кнопку ліфта не один, а п’ять раз, то двері швидше закриються. Звідки береться впевненість, що ми управляємо ситуаціями, в яких від нас насправді нічого не залежить? Це відбувається поза нашою волею, проте багато в чому впливає на рішення, пояснює психолог Джеремі Дін.
Часом ми вважаємо, що можемо впливати на події, які насправді нам непідвладні. Наприклад, ми купуємо смачні яблука і починаємо вважати, що в них розбираємося. Але правда в тому, що в магазин просто завезли відмінний сорт. Ми набуваємо лотерейний квиток, виграємо мільйон. І вирішуємо, що здатні вгадувати щасливі номери, тоді як результат розіграшу – не більше ніж випадковість. Хоча більшості це відомо, ми потай продовжуємо сподіватися, що обрані числа мають якесь значення.
Є думка, що ілюзія контролю корисна, оскільки змушує людей брати на себе відповідальність. Наприклад, той, у кого виявили хворобу, може її контролювати, якщо почне пити ліки, перегляне раціон і змінить спосіб життя.

Дослідження показують, що пацієнти, яким дозволили приймати знеболюючі на власний розсуд, зазвичай обмежуються меншою дозою, ніж ті, які чітко слідували розпорядженням лікаря.«Віра, що ми можемо контролювати ситуацію, спонукає нас діяти навіть в тих випадках, коли шанси на успіх дуже малі», – говорить психолог Джеремі Дін. І дійсно, відгукувалися б ви на вакансії, якби знали, що практично не впливаєте на рішення роботодавця? Навряд чи. Але без цього не отримали б роботу.

Але ілюзія контролю не завжди йде нам на користь. Фахівці, які займаються фінансовими операціями, часто переоцінюють своє уміння вловлювати настрої ринку. Чим сильніше вони впевнені, що повністю контролюють ситуацію, тим нижча їх ефективність. Виграють обачні – ті, хто не покладається на щасливий випадок.

Не дивно, що деякі вчені вважають, що ілюзія контролю заважає вчитися на помилках і прислухатися до конструктивних зауважень. Чим більше ми переконані, що володіємо ситуацією, тим частіше ігноруємо зовнішні сигнали, що попереджають про небезпеку.
Ілюзія контролю часто змушує нас вести себе необачно. Але буває і навпаки. Іноді ми якраз повинні взяти все в свої руки, але вирішуємо, що від нас нічого не залежить. Щоб підтвердити це спостереження, група психологів під керівництвом професора Франчески Джино провела серію ігрових експериментів на базі Гарвардської школи бізнесу і встановила, що учасники, яким надали повну свободу вибору, недооцінювали свою здатність впливати на вихідний результат.
Виходить, мають рацію ті, хто каже, що ілюзія контролю корисна? У деяких ситуаціях – так. Ми знаємо, що, якщо відгукуватися на більшу кількість вакансій, шанси знайти роботу вище. Що заняття спортом зміцнюють здоров’я, а схуднути можна, тільки якщо зменшити кількість споживаних калорій. Знаємо, що не варто витрачати гроші на десяту сумку, якщо відкладаємо на машину.

У кожній з цих ситуацій все залежить виключно від нас, але ми, як не дивно, впевнені в зворотному. «Мабуть, цей ефект варто було б назвати« ілюзією безсилля ». Іншими словами, коли ми повністю контролюємо ситуацію, ми схильні недооцінювати свої сили. Можливо, саме тому часто робимо недостатньо », – вважає психолог.

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!