Як навчитися не тільки слухати, а й чути підлітка?

Як навчитися не тільки слухати, а й чути підлітка?

Поки маленький чоловічок не досяг ще підліткового віку, він дуже хоче розповісти своїм батькам кожну дрібницю, яка сталася з ним за день. Він ще не розуміє важливо це для них чи ні тому, що для нього все це має велике значення, всі події викликають багато емоцій, які не поміщаються в свідомість дитини і тому викликають бажання поділитися абсолютно всім з близькими.

Але, через кілька років проходить цей прекрасний час. Дитина все рідше розповідає про те, що відчуває і з чим знайомиться. Стає більш закритим від дорослих. Він поступово розуміє, що його проблеми мало кого можуть зацікавити.

Все, що йому здається цікавим, для старших може бути абсолютно неважливим тому, що вони вже пройшли той шлях і з висоти свого досвіду розуміють все, що відбувається вже по-дорослому, часто забуваючи, що для підлітка перше кохання, перша сварка один з одним, перше розчарування – абсолютно нові емоції. Але найсумніше, коли саме батьки дають зрозуміти підлітку, що його життя їм не цікаве, тому що вони його не чують.

Як вчинити, коли контакт з підлітком втрачений?
Потрібно стати уважним співрозмовником і відданим слухачем. Що для цього необхідно:

– Уміння відчувати і співчувати.  Підлітковий період насичений почуттями та емоціями, які підлітки можуть обговорити тільки з тими, хто здатний приймати їх серйозно і по-дорослому.

– Затишна і спокійна обстановка.  Якщо дорослий має намір розговорити дитину, то йому просто необхідно всю увагу приділити розповіді і при цьому бути абсолютно вільним. Таке ставлення цінується підлітком, він стає більш відкритим і щирим щодо батьків.

– Контроль над собою.  Часом дитина може говорити про речі, що викликають в старших найрізноманітніші питання і емоції. Ні в якому разі не можна його перебувати і влаштовувати допит. Іноді мета розповіді підлітка не отримання ради, а саме поділитися тим, що сталося. Якщо йому необхідно почути думку дорослого і рекомендацію, він обов’язково САМ запитає про це.

– Все, що розповідає підліток – важливо.  У цьому віці все має велике значення, особливо саме те, про що йдеться в бесіді. Тому не варто переконувати дітей у тому, що все це нісенітниця, на яку не варто звертати увагу. Цим поведінку найчастіше губляться довірчі відносини.

– Фізична увага до розмови.  Батько, з яким дійсно цікава бесіда з дитиною, несвідомо фізично підтверджує цей факт – киває головою, стежить за рухами, дивиться на обличчя, проявляє емоції, навіть починає дихати в унісон з підлітком. Правильне застосування цього прийому підказує підлітку, що його дійсно слухають і чують.

– У бесіді важливо не критикувати смаки та інтереси підлітка.  По-перше, це показник неповаги до людини, по-друге, це дуже ображає дітей. Строгість повинна бути доречна і обгрунтована і поєднана з добротою і розумінням.

Такі нескладні моменти дозволять налагодити втрачений контакт з підлітком, а може і стати набагато ближче і дружніше.

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!