Дослідники виявили, що імунітет кишківника підвищується під час очікуваного прийому їжі

Дослідники виявили, що імунітет кишківника підвищується під час очікуваного прийому їжі

Разом з їжею в нашу травну систему потрапляє маса бактерій, які можуть представляти серйозну небезпеку. Тому ті імунні клітини, які сидять в травній системі (разом з їхніми колегами з дихальної системи та шкіри) повинні бути особливо пильними. У кишківнику це так звані власні лімфоїдні клітини типу 3 (ILC3), які реагують на найменші ознаки патогену.

Але бути весь час на взводі навіть в кишківнику не потрібно — їмо ми не весь час. Очевидно, імунітет якось дізнається, що потрібно оголосити тривогу з нагоди прийому їжі. Дослідники з Медичного інституту Уолтера та Елізи Хол розповіли, що сигналом тривоги служить вазоактивний кишковий пептид.

У цього гормону є дуже багато різних функцій, він діє і на серце, і на мозок, і на кишківник, де він регулює виділення кислоти в шлунку, травних ферментів і ін. Кишкові нерви виділяють вазоактивний пептид під час їжі, і його відразу відчувають імунні клітини ILC3, які у відповідь викидають сигнальний білок інтерлейкін-22 — він стимулює синтез антимікробних речовин в інших клітинах, заодно примушуючи їх ділитися, щоб залікувати можливі пошкодження. Одночасно він керує запальною реакцією, і якщо інтерлейкіну-22 з якоїсь причини не вистачає, запалення стає занадто сильним, що шкодить здоровим тканинам.

Але найголовніше, що вдалося показати дослідникам, що ця харчова активація кишкового імунітету залежить від добових ритмів. Що цілком природно — в нормі ночами ми не їмо, а спимо, а в день для їжі є певні години, і було б цілком природно, щоб кишкові імунні клітини вночі відпочивали, а вдень активувалися не прямо під час їжі, а трохи заздалегідь. Наскільки клітини ILC3 будуть реагувати на вазоактивний пептид, залежить від гена Bmal1 — одного з головних генів, який керує добовими ритмами.

Якщо кишковий імунітет працює, як треба, тобто активується і розслабляється вчасно, то ніякого запалення не починається. Якщо ж імунні клітини з якоїсь причини не підготувалися до прийому їжі, то в кишківнику починається запалення (ймовірно, тому, що патогенні мікроби встигли зробити щось недобре). Оскільки для кишкового імунітету важливо вчасно вгадувати час їжі, то це ще один привід дотримуватися розпорядку дня і не бентежити імунну систему збитими добовими ритмами.

Джерело

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!