«Цукровий» етикет: чому ми залежні від солодкого більше, ніж думаємо

«Цукровий» етикет: чому ми залежні від солодкого більше, ніж думаємо

 

Чоловік розповів кумедну історію. Він консультувався зі стоматологом перед імплантацією, і серед стандартних рекомендацій лікар сказав: з’їж чогось солодкого перед операцією, щоб не завалитися в непритомність. Чоловік каже – а я не їм прості вуглеводи. І лікар такий – я теж. І сміється. І відразу знижується градус напруги, і ось вони вже обговорюють, як швидко відвикаєш від кави з цукром і скільки прекрасної солодкої їжі без доданого цукру можна придбати в будь-якому супермаркеті.

Виходить, порада з’їсти солодкого – це «несправжня» рекомендація, данина цукровому етикету, дотримання сформованих (в тому числі і в медичному середовищі) стереотипам.

Тато в мене – пацієнт з недавно знайденою гіпертонією. Прийшов в гості, я за звичкою пропоную цукерки до чаю. Він дивиться на мене ясними очима і говорить – а я  цукор не їм. Ох, ось полегшення, кажу я. Дивись, тату, ось чудові сухофрукти без цукру, ось мандарини і груші. Пригощайся.

Адже я сама по пунктам розписувала йому спосіб життя. Про транс-жири і доданий цукор, про алкоголь і фізичну активність. Говорила звично, не чекаючи, що тато як пацієнт цю частину лікувальної програми виконає.Таблетки-то п’є через раз, що вже говорити про здоровий спосіб життя? Але тато все зробив досконально. Чим приємно мене здивував.

Ці два випадки змусили мене задуматися, наскільки ми всі заручники «цукрового» етикету. Я щодня складую шоколадки і цукерки від пацієнтів і продумую логістику передачі цього добра кому-небудь. Я їм шматочок торта, коли хтось на роботі відзначає день народження, щоб не виглядати вискочкою. Найсмішніше, ті, хто не їсть доданий цукор, все одно за звичкою підтримують стереотипи, що склалися. Я тримаю вдома цукор на випадок, якщо гість п’є з ним чай або каву. «Гостьовий цукор» нещодавно скінчився, а я геть забуваю купити ще. Лікар, який не їсть цукор, радить їсти цукор пацієнтові – не тому, що ця рекомендація обгрунтована, але тому, що пацієнт з великою часткою ймовірності сидить на вуглеводній голці і вважає, що без цукерки о другій годині його наздожене непритомність.

Я звикла чути на прийомі тисячі аргументів на захист солодощів як основи харчування. Це єдина радість, я цукровий наркоман, у мене низький тиск без шоколаду, краще здохну від діабету, але кіткат не віддам, і так далі, і тому подібне. Я і багато моїх колег так звикли до цих реалій, що людина, яка спокійно погоджується з рекомендаціями обмежити доданий цукор і їсти більше цільних продуктів, викликає когнітивний дисонанс. А потім – радість. Радість, що хоч хтось слідує здоровому глузду, а не бездумно купує дитині «дитячі» сирки і печеньки з маргарином і тонною цукру, вміє пити чай зі звичайним яблуком замість пів коробки мармеладу і взагалі думає про те, що їсть і як себе після з’їденого відчуває.

Тато розповідав, що в дитинстві шоколадні цукерки були вірним супутником свята. Їх видавалося не більше двох. На смак вони були як амброзія, а срібляста фольга, в яку були загорнуті цукерки, перетворювала їх поїдання в диво; запах шоколаду міцно асоціювався з щастям. Не дивно, що тато до недавнього часу обожнював солодке. І несподівано легко відмовився, як тільки зрозумів, що це необхідно для здоров’я. Послухав, що сказала йому я, перевірив всі за достовірними джерелами інформації, переконався, що я не перебуваю в антицукровій лікарській змові, просто занадто багато простих вуглеводів і правда некорисно. Він швидко дізнався про всі Лайфхаки, якими я давно користуюся – дорогий гіркий шоколад по пару шматочків, горіхи кеш’ю солодкі самі по собі і інше, і успішно ними користується.

Люблю такі історії про усвідомлений вихід із застарілої системи. Удвічі несподівано виявити серед однодумців тата, людини з розряду складних пацієнтів, якого я роками не могла переконати хоча б регулярно міряти тиск.

Це дає надію, що «цукровий» етикет коли-небудь стане частиною історії, а не способом комунікації з іншими людьми, який використовується за умовчанням.

Джерело

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!