Всі ми знаємо прислів’я: «Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш», але чомусь в деяких ситуаціях геть забуваємо і говоримо близьким людям образливі слова. Іноді, коли дитина неправильно поводиться, і з батьківських вуст зриваються фрази, про які вони потім шкодують.

Доросла людина може пропустити сказане повз вуха і не звернути уваги, дитяче же сприйняття влаштовано по-іншому, і одного разу почуті неприємні слова надовго відображаються в пам’яті малюка.

Ці відомі всім фрази здаються нешкідливими. Вони перетворилися мало не в штампи вітчизняної традиції виховання. І якби дорослі знали, скільки образи і страху вони приносять маленьким …

Помилка 1. Прогнози-лякалки

Що кажуть дорослі …

 «Будеш погано їсти – тебе будь поб’є»; «Не кривляйся – назавжди таким залишишся».

… і чому цього не можна говорити.

«В пам’ять дитині врізається тільки друга частина конструкції: ” поб’є “,” назавжди залишишся “, – говорить дитячий психолог Оксана Лисікова. – Тому незабаром малюк робить висновок, що життя дуже небезпечний захід, де неприємності підстерігають на кожному кроці ». Незабаром мама може виявити, що її жвавий малюк «несподівано» став боязким.

Робота над помилками.

Не залякуйте, а намагайтеся зацікавити бажаною поведінкою. Наприклад: «Якщо ти будеш добре їсти, то будеш сильним і зможеш швидко їздити на велосипеді»; «Якщо поспиш вдень – наберешся сил, зможеш довго гуляти в зоопарку».

Помилка 2. Знецінення

Що кажуть дорослі …

«Не чіпай, зараз знову зламаєш!»; «Дай я краще сама зроблю!».

… і чому цього не можна говорити.

«Ці фрази дитина розуміє як ” ти поганий, у тебе ніколи нічого не вийде “, – продовжує Оксана Лисікова. – Це буквально руйнує впевненість в собі і своїх силах. В майбутньому така дитина навряд чи захоче спробувати свої сили в спортивній секції або музичній школі».

Робота над помилками.

Здійснюючи помилки, дитина розвивається і виробляє впевненість в собі. Ми можемо йому допомогти фразами: «Спробуй ще раз!»; «Зламав? Не страшно, зараз полагодимо!».

Помилка 3. Порівняння

Що кажуть дорослі …

«Маші теж три, а вона вже миє руки сама!»; «Подивися на хлопчика – він ніколи не б’ється!».

… і чому цього не можна говорити.

Дитина починає сумніватися – чи дійсно батьки його люблять? А може, сусідську Машу все-таки більше? І не підуть вони до неї назавжди? В результаті замість «позитивний приклад» дитина отримує страх і розгубленість, а замість бажання наслідувати сусідську Машу – ревнощі і бажання смикнути її як слід за косичку, щоб не була такою гарною.

Робота над помилками.

«Набагато більше правильна стратегія – влаштувати змагання дитини … з самим собою, – вважає психолог. – Місяць тому він ще не мив руки сам – а зараз почав; рік назад не вмів кататися на велосипеді – зараз ганяє без “супутників” …

Заведіть гарний журнал успіхів і переглядайте його разом з малюком. Нагадування про минулі перемоги підштовхне дитину до нових досягнень ».

Помилка 4. Вихваляння

Що кажуть дорослі …

«Ти у мене найрозумніший (здатний, красивий …); «Куди Сашкові до тебе!».

… і чому цього не можна говорити.

«Постарайтеся хвалити не самого малюка (” Ти у нас самий чудовий “), а його дії (” Ти відмінно намалював “;” Ти добре все зробив “), – радить Оксана Лисікова. – Інакше дитина виявиться занадто залежною від схвалення оточуючих і прагнути буде на похвалу, а не до досягнення мети».

Крім того, скоро ваш малюк виявиться в першому дитячому колективі (садку, школі), де навряд чи однолітки тут же кинуться визнавати його “зірковість”. А це може стати досить сильним розчаруванням ».

Помилка 5. Звинувачення

Що кажуть дорослі …

«Перестань кричати – у мене зараз голова лопне!»; «У бабусі трохи серце не зупинилося!» І т. п.

… і чому цього не можна говорити.

Дитина сприймає все буквально. Чутливі і емоційні дітки можуть перетворитися в мовчазних тихонь – адже через будь-яку відкриту прояву емоцій у матусі може розлетітися на шматки голова! Карапузи по-спритніше поекспериментують з висотою і гучністю криків, переконаються, що голови-серця у всіх цілі, і почнуть ігнорувати всі ваші заклики.

Пізніше ці діти навряд чи поспівчувають вам під час хвороби – мама адже стільки разів жартувала, що їй боляче …

Робота над помилками.

Кращий спосіб справитися з розбурханим карапузом – переключити його увагу на гру. Носіться по квартирі з первісними криками – підійдіть і шепніть що-небудь на вушко. Дитина зацікавиться … і через кілька секунд охоче змінить «кричалки» на «шепталки».

Помилка 6. Ультиматуми

Що кажуть дорослі …

«Не з’їси суп – торта не дам»; «Не прибереш іграшки – мультика не побачиш»;

… і чому цього не можна говорити.

Ваш маленький все схоплює на льоту, правда? Ви хочете через пару років почути: «Не даси тістечко – суп їсти не буду»; «Вчити літери ?! Тоді купи по-о-он ту машину! »?

Робота над помилками.

«Якщо привчати до режиму виходить тільки через ультиматум, покличте на допомогу гру, – пропонує Оксана Лисікова. – Наприклад, суп – це море, в якому плавають кораблики-овочі. Ваш “кит” охоче їх “проковтне” ».

Помилка 7. Шантаж любов’ю

Що кажуть дорослі …

«Я тебе такого не люблю!»; «Ну і хто з таким замурзаним дружити буде?»; «Не будеш слухатись – любити не буду!».

… і чому цього не можна говорити.

Ще жодного малюка ці фрази не змусили вести себе добре. «Навпаки, дитина починає відчувати сильний страх і розгубленість, – пояснює психолог. – І намагається повернути мамин інтерес будь-якими доступними способами – тобто капризами і істериками. Адже дитина підсвідомо відчуває, що любов мами або її відсутність для нього питання виживання, тут вже не до хороших манер! »

Не кажучи про те, що шантаж любов’ю може призвести до низької самооцінки на довгі роки: дитина запам’ятає, що сам по собі він любові не заслуговує, ну хіба тільки якщо буде виконувати всі побажання оточуючих.

Робота над помилками.

Найважливіше для мам «граматичне» правило: по відношенню до малюка слово «люблю» з часткою «не» НЕ вживається. Винятків із правила немає.

Джерело фотографії

За матеріалами

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!