Чому одні діти схожі на матір, а інші – на батька

Всі молоді батьки і родичі сім’ї в перший час після пoлогів сильно стурбовані питанням, на кого схожа дитина. Одні бачать в ньому більше рис батька, інші – матері. Але новонароджені швидко змінюються, тому остаточна схожість з тим чи іншим батьком проявляється тільки в більш-менш дорослому віці.

Протягом усього цього процесу формування нової людини старші члени роду не втомлюються шукати відповіді на запитання, чому ж малюк увібрав в себе стільки рис одного, а не другого з батьків.

Такі різні гени

Всi – зовнішні риси, характер, навіть те, як людина буде приймати найважливіші в житті рішення – дуже сильно залежить від генів, які йому дісталися. 50% з цього генетичного матеріалу малюк отримує від матері, інші 50% – від свого батька.

Але і кожен з батьків у свою чергу успадкував по 50% генів від своїх батьків, а ті – від своїх і так далі. В результаті цих постійних змішaнь (як кажуть генетики, «схрещувань») в клітці кожної людської особини міститься цілий генетичний коктейль.

Гени за часткою своєї участі в будові нового організму діляться на домінантні і рецесивні.

До домінантних взагалі в людській популяції відносяться гени нормального зору і слуху, праворукості, середнього зросту, нормального засвоєння глюкози, темного волосся і ще тисяч інших особливостей. Велика частина людей відповідає цим ознакам, відсортованих еволюцією за мільйони років.

Рецесивними вважаються гени сліпоти і глухоти, ліворукості, аномально високого або низького зросту, схильності до цукрового діaбету, блондинисті волосся та ін. Люди з такими ознаками в популяції представлені в меншості. Всі ці гени – рецесивні і домінантні – і визначають риси кожного нового покоління.

Сполучуваність генів і зовнішність дітей

Але і у кожної гілки (роду) людей є свої домінантні і рецесивні гени . В роду батька, наприклад, можуть бути домінантними гени рудого волосся. Якщо в ДНК матері є такий же рецесивний ген, але він не проявився в її зовнішності (наприклад, жінка – блондинка з чистою шкірою), то більшість дітей цієї пари напевно будуть рудими.

Блондини з чистою шкірою будуть в абсолютній меншості. Також велика ймовірність появи рудоволосих немовлят без конопушок. Батько буде дуже пишатися, що нащадки всі, як один, пішли в нього. Насправді ж, просто зустрілися відповідні гени батьків.

Але навіть в тому випадку, якщо у матері немає гена «рудуватість і конопатість», як мінімум, один з чотирьох її дітей буде точною копією рудоволосого батька. Тут діє ще один закон генетики : домінантний ген кожного з батьків проявляється в співвідношенні 1: 2: 1 (в будь-якій послідовності).

Виражається це приблизно так: один нащадок буде блондином, інший – рудим, а ще двоє матимуть змішані ознаки обох батьків.

Причому, зараховуються всі спроби: навіть якщо мати вирішила не народжувати дитину і зробила абoрт, схрещування вже відбулося і «коктейль» генів утворився. Наступна вaгітність, яка закінчилася пoлогами або ні, є другим варіантом схрещування. І так триватиме до тих пір, поки пара буде зачинати дітей.

Не можна забувати і про те, що домінантних і рецесивних генів в кожній ДНК безліч, тому всіляких поєднань може бути маса. Тільки «найсильніші» проявляться і будуть помітні в зовнішності і характері дитини.

За матеріалами

Previous Article
Next Article

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!