Що можна та не можна розігрівати у мікрохвильовій печі
Мікрохвильова піч – один із незамінних помічників на сучасній кухні. Її використання багато в чому полегшує життя як активної, так і лінивої господині. Щоб процес приготування їжі приносив користь і задоволення, треба розуміти, що можна, а що не можна розігрівати в мікрохвильовій печі.
Та спочатку наведемо кілька плюсів підігрівання їжі у мікрохвильовій печі:
- економія часу;
- не потрібно використовувати завий жир (як під час розігрівання на сковорідці);
- через короткий час підігріву в овочах та фруктах зберігається більше вітамінів.
Важливо зазначити, що мікрохвильова піч розігріває внаслідок впливу на молекули води. Кількість води в продуктах визначає швидкість їхнього нагріву. Тому нагрівання продуктів та рідин відбувається точково та нерівномірно.
Також якість нагрівання значно залежить від посуду, в якому знаходиться їжа. В глибоких тарілках їжа нагрівається набагато довше, ніж на плоскій тарілці. Та який посуд взагалі не можна використовувати при розігріванні продуктів:
- Метал. Металеві предмети проводять електрику і не піддаються мікрохвилям у потрібний спосіб. При використанні такого посуду мікрохвильова піч як мінімум заіскрить, як максимум — може статися вибух і замикання. Не варто забувати, що фольга також має металеву основу. Форми з неї також небезпечні печі.
- Кришталевий посуд. Це особливий вид скла, що містить у собі сплави олова та срібла. Тобто в його складі є метали, які небезпечні та шкідливі, як для печі, так і для їжі. Кришталевий посуд, як мінімум, лусне через нерівномірний і швидкий нагрів — або ж викличе іскри, як шматок фольги.
- Одноразовий посуд. До її складу входить пластик, який при нагріванні може розплавитися, спалахнути. Не кажучи вже про шкідливі речовини.
- Дерев’яний посуд. Через наявність вологи у складі дерева, воно має пористу і пухку структуру. Дерево повільно починає пересихати, обвуглюватись, може самозайматися, деформуватися.
Щоб розігріти їжу у мікрохвильовій печі, можна використовувати:
- посуд з опалого скла;
- кераміка, фарфор;
- харчова плівка, целофанові пакети;
- пергаментний папір, картон, пінопласт;
- силіконові форми;
- тканина, кухонний рушник;
- форми та контейнери з відповідним маркуванням (ланч-бокси, харчові контейнери, дитячий посуд та пляшечки);
Що категорично не можна готувати у мікрохвильовій печі?
Крім обмежень в експлуатації посуду, існують певні продукти, які категорично не можна розігрівати у мікрохвильовій печі. У деяких продуктах рослинного та тваринного походження під впливом мікрохвиль виникає висока кількість канцерогенів. До того ж змінюється молекулярний склад вітамінів, жирів та протеїнів, що дуже шкідливо для здоров’я загалом.
- Яйця. Варити сирі яйця у мікрохвильових печах суворо заборонено. Вплив мікрохвиль на них дуже сильний. Пара, яка накопичується всередині створює ефект скороварки. Через це яйце може вибухнути.
- Нерафіновані олії. Перетворюються в канцерогени.
- Зелень. Шпинат, петрушка, селера, щавель містить нітрати, які перетворюються при нагріванні на токсичні сполуки, шкідливі для здоров’я.
- Виноград. Одна з небагатьох ягід, які можуть спалахнути і вибухнути від впливу мікрохвиль на неї.
- Дієтичні напої. Замінник цукру перетворюється на отруйний для людини формальдегід. Можливе отруєння.
- Продукти в щільній оболонці. Сосиски, помідори, печінка тощо. При нагріванні починають розширюватися, розтягувати оболонку та вибухають.
- Консерви.
- Дитячі суміші та пюре. Розігріваючи суміші в печі, як і грудне молоко, варто пам’ятати – ця їжа стає токсичною. Ретельно перемішуйте та перевіряйте температуру пюре перед подачею малюкові.
- Молоко та кисломолочні продукти. Вся кисломолочна продукція втрачає всі свої цілющі властивості: в результаті такої термообробки гине частина біфідобактерій.
- Сіль, цукор. В мікрохвильовій печі не можна гріти сухі предмети (сіль, цукор, паперовий пакет). Вони провокують самозаймання, а згодом і вибух.