Самоцінність: як навчитися бути собою?

Самоцінність: як навчитися бути собою?

Самоцінність – повне прийняття себе, відчуття внутрішньої гармонії, цілісності, впевненості в собі. Це поняття часто плутають з самооцінкою, але різниця велика. На відміну від самооцінки, самоцінність не може змінитися від кинутого мимохідь слова або зауваження, не залежить від сфери діяльності, зовнішнього вигляду, ваги або здоров’я.

На жаль, батьки, школа, соціум виховують в нас людей з низькою самоцінністю: ми часто не бприймаємо себе такими, якими є, намагаємося стати кимось ще. Це призводить до неврозів, спроб вийти за рамки, за які вийти не можна, або неприйняття себе. Нездатність прийняти і полюбити себе може вилитися в серйозні захворювання. І це стосується не тільки нашого психічного здоров’я.

У вас проблеми з самоцінністю, якщо:

  • Ви залежите від думки оточуючих.
  • Ви часто не впевнені в собі.
  • Для того, щоб відчувати себе добре, вам необхідно, щоб добре себе почували інші.
  • Працюючи разом з іншими, ви в першу чергу орієнтуєтеся на їх результати: «бути краще», «бути не гірше», «я не зможу як вони».
  • Завжди є фактори, які не дозволяють вам бути задоволеними собою.

У вас все добре з самоцінністю, якщо:

  • Думка оточуючих про вас не дуже важлива: її можна взяти до уваги, почерпнути корисну інформацію, але не більше.
  • У будь-який момент часу ви впевнені в собі. Невдачі і удачі не сильно хвилюють вас: ви відчуваєте, що все йде так, як повинно. Дратівливі чинники ви намагаєтеся брати до уваги або сприймати як задачу.
  • Навколишні (рідні, друзі, колеги) важлива частина вашого життя. Ви допомагаєте їм вирішувати проблеми, але не залежите від них повністю.
  • Працюючи з іншими, ви адекватно сприймаєте і приймаєте себе. Ви не будете намагатися обігнати чемпіона світу, але пробіжите в повну силу і будете змагатися з власними результатами, поступово покращуючи їх.
  • Немає таких чинників, які б могли вивести вас із себе або змусити ставитися до себе гірше.

Прийняти себе – справа не хвилинна. Найчастіше це плід багаторічної роботи над собою. Найбільш часто люди, які усвідомили свою самоцінність, зустрічаються серед людей похилого віку.

Їм нікуди більше поспішати, ні з ким змагатися, вони приймають себе і готові жити з цим. Поруч з ними спокійно і затишно. Близько відчувають, що вони не зустрінуть відсічі, підколів або неприйняття.
І все ж починати працювати над самоцінністю бажано якомога раніше. Найпростіше це робити тоді, коли ви відчуваєте себе неповними, відчуваєте роздратування по відношенню до себе або оточуючих.

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!