У вашій пам’яті є кнопка ВИДАЛИТИ. Ось як її натискати!

«Повторення – мати навчання» – говорить стара приказка. Це правда: чим більше тренуєшся в грі на піаніно, іноземній мові або жонглюванні, тим міцніше ця діяльність закріплюється в мозку.

Вченим це давно відомо. Однак в останні роки дослідження виявили другу частину цієї істини: щоб чогось як треба навчитися, потрібно насамперед вміти забувати.

Саме процес забування, тобто руйнування старих нейронних зв’язків, дозволяє мозку засвоювати нове. Це називається «синаптичним прунінгом».

Ось що відбувається:

Уявіть собі, що ваш мозок – це сад, ось лише замість квітів, фруктів і овочів в ньому ростуть синаптичні зв’язки між нейронами. Саме по цих зв’язках переміщуються нейромедіатори типу дофаміну, серотоніну і т.д.

Так звані гліальні клітини – це садівники мозку, які прискорюють передачу сигналів між нейронами. Але інші гліальні клітини зайняті прибиранням: вони виривають бур’яни, знищують паразитів, підмітають опале листя.

Ці прибиральники називаються мікрогліальними клітинами. Вони обрізують зайві синаптичні зв’язки.

Вчені досі сперечаються про те, як саме мікрогліальні клітини вирішують, що потрібно обрізати один зв’язок, але залишити в спокої інший. Імовірно, що зв’язки, які підлягають скороченню, позначаються спеціальним білком.

Ця обрізка зв’язків і називається синаптичним прунінгом. Таким чином, мозок фізично звільняє місце для формування нових зв’язків, які дозволяють нам вивчати нові знання.

Ось чому таким важливим є сон:

У вас колись було таке відчуття, ніби ваша голова переповнена, особливо при освоєнні якихось нових знань або навичок? Вірогідно, так воно і було!

Коли ви дізнаєтеся багато нового, ваш мозок утворює нові зв’язки, але це неміцні, нетривалі сполуки. Мозку незабаром буде потрібно їх обрізати і створити нові, більш ефективні та прямі.

Це відбувається, коли ми спимо.

Коли ви спите, клітини мозку стискаються до 60% свого «денного» обсягу, поступаючись місцем гліальним садівникам. Ті приходять, щоб обрізати зайві синапси.

Вам відоме це почуття, коли добре виспишся і прокидаєшся зранку з ясною головою? Це наслідок синаптичного прунінга! Це десь так, як запустити дефрагментацію диска на комп’ютері.

Але як контролювати, що видаляється з мозку, а що залишається?

Які ж синаптичні зв’язки позначаються на видаленні? Ті, якими ви не користуєтеся! Ті, якими ви користуєтеся, отримують поливання і догляд. Тому стежте за своїми думками.

Якщо ви витратите дуже багато часу на прочитання форумів, присвячених «Грі престолів» і занадто мало – на роботу, вгадайте, які синапси будуть призначені на видалення?

Якщо ви посварилися з кимось на роботі і витрачаєте весь час, щоб придумати, як якомога вишуканіше помститися суперникові, ви будете синаптичною суперзіркою помсти, але не найуспішнішим співробітником.

Перемагає той, на чому ви зосереджені! Ви буквально конструюєте власний мозок, коли вирішуєте, чому приділяти більше уваги.

Звичайно, ви не можете контролювати всього, що відбувається з вами протягом дня, але зате можете контролювати свою реакцію на те, що відбувається. Точніше, ви можете вибирати, на що реагувати, а на що – ні, формуючи відповідні нейронні зв’язки.

Фокусуйтеся не на тому, що вам заважає, а на тому, що вас розвиває. Замініть фантазії про нездійсненні речі медитаціями. Звільніть свій розум.

Коротше кажучи, привчіть себе не думати про погане і марне. Просто не приділяйте цьому часу й уваги – і побачите, наскільки покращиться ваша пам’ять!

Повірте, позитивний результат не змусить себе довго чекати!

За матеріалами

Previous Article
Next Article

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!