Як виховувати дитину за заповітами Марії Монтессорі

Ім’я Марії Монтессорі знають всі батьки. Це людина, яка допомогла тисячам дітей вирости розумними і впевненими в собі, любила їх і ставилася до кожної маленької людини як до особистості. Тім Селдін – послідовник її звітів, який 40 років викладав в школі Монтессорі, написав чудову книгу «Енциклопедія Монтессорі» .

Ця книга  допоможе виростити щасливу, розумну і впевнену в собі дитину і  розібратися з усіма батьківськими питаннями.

Представляємо вам 40 принципів розвитку і виховання дитини від Марії Монтессорі і Тіма Селдіна.

1. Чи не кожен учитель стає батьком, але кожен батько повинен бути вчителем.

2. Не наводьте своїх дітей, а йдіть за ними. Діти можуть багато нам «розповісти» про свої потреби та інтереси, якщо ми знайдемо час звернути на них увагу.

3. Старе прислів’я говорить, що діти вчаться у життя. Марія Монтессорі вважає так само.

4. Не соромте дитину за її поведінку, інакше вона навчиться одному: зриватися на людях.

5. У перші роки життя прослуховування музики важливо для дитини і стає стимулом до розвитку. Розмовляйте і співайте їй з народження. Пісеньки та колискові стають вкоріненими спогадами раннього дитинства. Звуки і ритм музики, що грає в кімнаті малюка, формують основу музичної освіти.

6. Діти, до яких відносяться з повагою і підтримкою, більш емоційно стійкі, ніж ті, яких постійно від всього захищають.

7. Малюки мріють бути частиною дорослого світу. Праця подобається їм так само, як гра, якщо їм дозволяють цим займатися.

8. Малюки з самого раннього віку хочуть виконувати багато речей самостійно. Допомагаючи дитині навчитися робити щось самому, ви даєте йому впевненість у своїх силах.

9. Якщо навчити дитину тому, що у кожної речі є своє місце, куди її потрібно повертати після використання, він швидко прийме це і у нього сформується почуття порядку.

10. Якщо дитина зламав іграшку, не викидайте її, спробуйте полагодити її і перетворите лагодження та захоплюючу гру.

11. Учіть дитину акуратно поводитися зі своїми іграшками і речами. Не сваріть малюка, якщо він щось зламав, краще покажіть йому, як правильно використовувати ту чи іншу іграшку.

12. Дозвольте малюкові щось зламати або розбити. Це досвід, який допоможе йому в майбутньому навчитися правильно користуватися посудом.

13. Помилки – хороший спосіб показати, як виконувати ту чи іншу дію правильно і вирішувати виниклі проблеми. Дозволяйте дітям помилятися, так вони вчаться.

14. Уміння піклуватися про себе – від миття рук до чищення зубів – допоможе дитині відчути впевненість в своїх силах.

15. Діти не знають, як справлятися з усім, що роблять дорослі, і часто здається, що простіше все зробити самому. Але якщо створити правильну обстановку і терпляче вчити дитину крок за кроком, ви навчите його новим навичкам і сформуєте ставлення до праці.

16. Малюки не реагують на дисципліну, правила і покарання, але вони дуже добре реагують на прояв безумовної любові. Поки що вони не розрізняють, що правильно, а що ні. Вони живуть сьогоденням і якщо чогось хочуть, то «прямо зараз».

17. Звичайно, діти багато в чому відрізняються від дорослих, але кожен з них – маленька особистість, яка з нами поруч і запам’ятовує на глибинному рівні всі картинки, звуки, запахи і дотики. Коли ми це розуміємо, то більш усвідомлено підходимо до того, яке враження справляють на дитину наші дії і слова.

18. Перші кілька годин після народження – сензитивний період, в який у немовляти формується особливо близький зв’язок з батьками.

19. Дітям подобається, коли дорослі ніжно воркують з ними, співають, розмовляють. Це привертає їхню увагу. Кращий спосіб заспокоїти плаче немовля – розповідати йому вірші, співати колискові або читати вголос, ніжно заколисуючи його.

20. Навіть у перші роки життя маленькі діти повинні відчувати свою приналежність рідним домом. Дитячі меблі допоможе дитині відчувати себе комфортно в світі, де все розраховано на дорослих.

21. У маленьких дітей є сильна потреба і любов до порядку навколо. Постарайтеся організувати простір в кімнатах, де дитина проводить найбільше часу, так, щоб йому було просто підтримувати там чистоту. Це може дивним чином вплинути на розвиток його особистості

22. Пам’ятайте, що дитина – маленька людина! Він може злякатися, занудьгувати або відчути себе самотньо. Або йому присниться страшний сон. Уважно спостерігайте за дитиною, слухайте його. І тоді ви незабаром зможете безпомилково визначати, що він намагається вам сказати.

23. У атмосфері любові і поваги у малюка швидко розвивається здатність розуміти ваші слова, і він починає свідомо на них реагувати. Він копіює дії дорослих, коли ті показують приклад ввічливої поведінки, і починає взаємодіяти з ними.

24.   Всі батьки – моральні вчителі. Наша мета – показати дитині моральні цінності і навчити жити відповідно до них. Тоді у малюка розвинеться самоповагу. Надалі йому легше буде вибудовувати міцні дружні стосунки. Він буде легкий і приємний у спілкуванні.

25. Краще підказати дитині, як вчинити правильно, ніж чекати, поки він зробить помилку, а потім лаяти його.

26.   Дитина з самого раннього віку повинна відчувати, що він може бути собою. Якщо він вирішить, що не відповідає очікуванням батьків і ті в ньому розчаровані, він буде відчувати себе нещасним.

27. Коли у малюка істерика, батькам складно контролювати себе. Але пам’ятайте: ви мудріші і старше, а значить повинні вести себе як дорослі.

28. Багато батьків упевнені, що «дисципліна» означає «покарання». Насправді це означає «навчання».

29. Будь-яка дитина перевіряє строгість правил. Це частина процесу дорослішання. Найчастіше так він висловлює почуття, які не розуміє, і по реакції дорослого вчиться справлятися зі своїми емоціями.

30. Постарайтеся ніколи не задавати дитині риторичних запитань на кшталт: «Скільки разів мені треба це повторювати?» Відповідь проста: «Я не знаю, тато, скільки разів тобі треба це повторювати!» Ставлячи дурні питання, ви почуєте дурні відповіді.

31. Пусту впертість можна звести до мінімуму, якщо дати дитині розумну ступінь незалежності і відповідальності, щоб він відчував себе дорослим і важливим.

32. Грайте з малюком в ігри, які вчать хорошим манерам, і тоді він стане ввічливим і вихованим.

33. Малюк сприймає світ з висоти свого зросту. Намагайтеся дивитися на світ його очима, і ви навчитеся дивуватися всьому на світі.

34. У світі малюка час йде повільніше. Підлаштуйтеся під його ритм, зупиняйтеся і разом вивчайте те, що його зацікавило, будь то мураха або незвичайна квітка. Будьте терплячі.

35. Малюкам цікавіше пізнавати світ, коли вони самі щось роблять, а не коли їм розповідають про це.

36. Ніяка книга про природу з красивими картинками і цікавими фактами не замінить радості від вивчення живої природи.

37. Батьки можуть допомогти своїм дітям навчитися жити в мирі та гармонії з усіма людьми. Для цього потрібно познайомити дитину з різними країнами і прищепити йому інтерес до різних культур в тому віці, коли у нього ще немає страху і забобонів.

38. Ваш будинок – ідеальне місце для наукових експериментів, які допомагають дитині зрозуміти, як влаштований світ.

39. Перші шість років життя – найважливіші для навчання дитини.

40. Існує пряма залежність між відчуттям власної значущості у дитини і його здатністю вчитися і опановувати нові навички та інформацію.

За матеріалами книги «Енциклопедія Монтессорі» .

Previous Article
Next Article

Плюсуйся на Мандри!

Якщо Вам подобаються наші новини, будь ласка натисніть на кнопку!