Чому інколи так важливо відмовити у проханні, навіть якщо це просить рідна матір чи батько
Одна жінка розповідала: коли вона була маленька, мама відправила її купити яблука. Була осінь, яблука дешево на вулиці продавали, а маленькі дівчатка просто одні ходили за покупками.
Мама хотіла компот закатати. І веліла купити п’ять кілограмів яблук, дала авоську та гроші.
Дівчинка відстояла чергу, продавець п’ять кілограмів яблук зважила. І дівчинка виявила, що авоську підняти не може. Дівчинка була маленька. Ще в садок ходила.
Дівчинка старалася, пихкала і трохи плакала. І жінка сама пожалкувала, донесла яблука до квартири. Вона поряд жила. Несла і дівчинку дорікала: мовляв, як же ти не розумієш, що тобі стільки не забрати? А вдома мама дівчинку насварила. Треба було напружитись! І не залучати чужих людей до вирішення завдання.
Наче це була не дівчинка, а богатир.
Або один хлопчик приходив зі школи, а вдома на нього чекала записка. Батько завжди наперед записку писав і залишав на столі. У посланні були пункти: підмісти, вимити, сходити в магазин, наносити води, полити город, – вони в селищі жили, – приготувати їжу поросятам та курам, вечерю зварити сім’ї, порубати дрова…
Пунктів було так багато, що хлопчик не встигав усе зробити. Він же уроки ще готував.
І батько сварив хлопчика згодом. Тому що завжди щось залишалося незробленим. Не всі пункти довгого списку хлопчик встигав виконати. І так крутився.
Дівчинка виросла гіпервідповідальною. І постійно докоряла себе, а потім впала в депресію. Хлопчик став випивати і потрапив до в’язниці. Тому що навіщо намагатися, якщо все одно не вдасться зробити все добре?
Батьки ставили нездійсненні завдання. І сварили за те, що дитина не впоралася, хоча це й так було ясно. Коли завдання ставили…
Неможливі завдання дають для того, щоб був привід вас звинуватити. Перенести відповідальність. Це ви поганий і лінивий!
Психолог має повернути чоловіка, який пішов десять років тому і мешкає в іншій сімʼї. Або зробити щасливим та багатим за один сеанс, гривень за п’ятсот. Краще – безкоштовно.
Співробітник повинен за ніч збудувати замок до самого неба. Або спроектувати хоча б. Виконати план продажу, абсолютно фантастичний. Обслужити двісті клієнтів.
Дружина має ідеально виглядати, заробляти мільйон, займатися дітьми та господарством після роботи. І не просити допомоги. І носити тяжку сумку, як богатир. Інакше вона недостойна звання дружини та матері!
Лікар має повернути здоров’я негайно. Дати чарівні ліки, не має значення, на що пацієнт хворіє. Негайно зціліть його! Ви ж лікар!
Неможливі завдання ставлять, щоб звинуватити. Перекласти відповідальність і перетворити на раба, знищивши самооцінку людини. Якщо ти не можеш, ти ледар і бездарність. А якщо не хочеш – ти зловмисний саботажник.
І ти завжди будеш винний!
Якщо ви не дитина, яка залежить від такого повелителя лампи, – дитині нікуди піти, – якщо ви дорослий, – одразу поясніть нездійсненність завдання. Коротко та ясно.
Ви нічого не втратите. Завдання ж все одно нездійсненне. Це фантастична задача, вона не має рішення. Ви даремно витратите масу сил і часу, а потім вас насварять і звинуватить. І дадуть шанс виправитися – попрацювати безкоштовно або прислуговувати вічно.
Але краще сказати: це неможливо. Тому що це справді неможливо. І той, хто вимагає, добре це знає.