Чому приходять за порадою, роблять все навпаки, а потім вас звинувачують
Це відбувається дуже часто. І є три причини, через які люди так чинять. Ось тому давати поради навіть на запит завжди небезпечно.
Перша причина – людина незмінна. Прямо скажу. Вона не здатна зрозуміти те, що ви кажете. Не в змозі вловити сенс, навіть найпростіший. Для цих людей пишуть в інструкції до шапки: “Це в’язаний виріб, призначений для носіння на голові. Вживати в харчових цілях забороняється!”
Людина просить поради, але не розуміє сенсу. Інформація випаровується миттєво. А порожнеча заповнюється власними домислами. Таких людей небагато, на щастя. Але ось вам порада – нічого не радьте нерозумній людині. Наслідки будуть неприємними.
Друга причина, найпоширеніша – людина вже прийняла рішення. Наприклад, вирішила піти із сім’ї. Або, навпаки, залишитися з грубим партнером, бо жити на щось треба. Вона прийняла рішення навіть якщо собі не визнається в цьому. Але їй не хочеться виглядати поганою, слабкою чи жорстокою людиною. І ви потрібні саме для того, щоби приписати вам своє рішення.
Не має значення, що ви кажете. Ваші слова будуть інтерпретовані так, як зручно. І людина сама щиро повірить у те, що це ви її надоумили так вчинити. І так переверне ваші промови, що ви ахнете. Знайде потрібні слова, зв’яже їх між собою, наріже, склеїть, висмикне з контексту. І вчинить так, як хоче. Але ви будете внніи. Ще гірше, якщо вона щось ще наробить.
Іноді так роблять свідомо. Іноді – несвідомо, щиро вірячи у свої вигадки. Тому у фільмах психологи, наприклад, записують усі розмови із клієнтами. Тому що звинуватити потім можуть у будь-чому.
І є деякі ознаки, погані: у такої людини зазвичай є токсичні і брехливі батьки, як мінімум, один з них. Тому що перевертання слів, приписування смислів та перенесення відповідальності – зазвичай сімейні прийомчики. І така людина може обмовитися, що колишні порадники все виявилися поганими людьми. І давали непридатні поради. Тепер вона вірить лише вам.
І людина постійно втягує вас у свою ситуацію. Яку вона вже створила! Здобула від ситуації свої плюси. Наприклад, задоволення чи гроші. Або хотіла отримати. А на вас навішує відповідальність за мінуси. “Я вклав усі гроші в піраміду. Ви ж самі мені радили почати робити перші кроки в бізнесі, спробувати себе!” – йшлося про інше, ну і що?
“Я вступила у стосунки в поїзді з малознайомим чоловіком, а потім він вкрав мої коштовності! Ви ж радили знайомитися, подорожувати!”, “Я знову загуляв. Ви ж радили відпочивати. Що тепер порадите?”
Тому пораду можна дати лише тому, хто цю пораду розуміє. Якщо є сумніви, попросіть людину відразу повторити, що саме вона витягла з вашої поради. І попередьте, що це – ваша думка. Яку вона може використовувати. А може вчинити інакше.
Кожна добра та відповідальна людина опинялася в житті в такій ситуації: ви говорили одне, а вам приписали зовсім інше! І звинуватили в неправильній пораді, хоча самі ж цю пораду просили, наполягали, втягували вас у свою ситуацію, смикали безперервно.
Давати поради доводиться. Особливо, якщо до вас звертаються за порадами. Але якщо помітили погані ознаки, краще відмовитися від порад. Все, що ви скажете, буде використано проти вас.